Szkolenie albo grzywna, czyli nowe wymagania dotyczące serwisowania klimatyzacji

files/Rozne do newsow/kli_slider.jpg

Zgodnie z nową ustawą, od początku tego roku pracownik warsztatu będzie mógł obsługiwać urządzenia służące do instalacji, konserwacji i serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych w pojazdach samochodowych tylko pod warunkiem posiadania aktualnego zaświadczenia o przeszkoleniu. Za jego brak grożą wysokie kary. Firma Inter-Team jako jedyny dystrybutor części samochodowych jest upoważniona do wydawania zaświadczeń.

W wyniku wejścia w życie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych, wszystkie warsztaty samochodowe, które chcą świadczyć klientom usługi związane z instalacją i serwisowaniem klimatyzacji samochodowej, muszą przejść odpowiednie szkolenie i posiadać ważne zaświadczenie wydane przez uprawnioną do tego instytucję. Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie emisji do atmosfery niektórych szkodliwych gazów pochodzących przede wszystkim z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i ochrony przeciwpożarowej. Odpowiednie pozwolenia będzie musiał posiadać każdy pracownik, który będzie miał kontakt z gazami wymienionymi w ustawie.

Certyfikaty wydane przed 12 stycznia br. są nieważne, gdyż nie spełniają wymagań ustawodawcy. Brak aktualnych uprawnień może skutkować nałożeniem kary w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyjątkiem są świadectwa kwalifikacji wydawane przez niektóre uprawnione podmioty gospodarcze w roku 2015 i one zachowują swoją ważność przez 5 lat od momentu wydania – tłumaczy Tomasz Niedbała zarządzający Akademią Techniczną Inter-Team. Dlatego już dziś zapraszamy do zapisania się na szkolenia Diagnostyka układów klimatyzacji w pojazdach samochodowych. Nasze szkolenie doskonale odpowiada wymaganiom stawianym przez ustawodawcę. Jednak poza niezbędną teorią zapewniają także duża dawkę praktyki, niezwykle cenioną przez naszych klientów – dodaje Tomasz Niedbała.  

Akademia Techniczna Inter-Team funkcjonuje od 2014 maja. Obecnie dla uczestników dostępnych jest 12 programów szkoleniowych związanych z diagnozowaniem poszczególnych układów znajdujących się w pojazdach samochodowych. Szkolenia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i praktyką w rozwiązywaniu problemów serwisowych związanych z naprawą nowoczesnych aut. Zakres tematyczny szkoleń obejmuje:

 • diagnostykę układów klimatyzacji w pojazdach samochodowych;
 • badanie elementów instalacji samochodowej za pomocą multimetru i oscyloskopu;
 • budowę i diagnostykę układów ABS/ESP/SBC/EPB;
 • uniwersalne testery diagnostyczne w praktyce serwisowej;
 • bezpośredni wtrysk benzyny FSI/TFSI/GDI/HPI;
 • samochodowe magistrale wymiany danych;
 • platformy informacyjne w praktyce serwisowej;
 • diagnostykę i obsługa automatycznych skrzyń biegów;
 • diagnostykę układów bezpieczeństwa biernego AirBag SRS;
 • diagnostykę silników wysokoprężnych z systemem commonrail;
 • geometrię zawieszenia w samochodach osobowych;
 • wymianę i naprawę opon samochodowych.

 

Harmonogram szkoleń dostępny jest na stronie internetowej akademiatechniczna.inter-team.com.pl w zakładce Szkolenia.

Każde szkolenie trwa 8 godzin i zakończone jest wydaniem certyfikatu. Koszt szkolenia „Diagnostyka układów klimatyzacji w pojazdach samochodowych” wynosi 400 zł netto, koszt pozostałych szkoleń to 350 zł netto. Cena obejmuje materiały w formie papierowej, instrukcje postępowania i obsługi urządzeń, przerwę kawową oraz posiłek.

Ważne:

Wszelkie zaświadczenia dotyczące szkoleń z obsługi klimatyzacji wydane przed 12 stycznia br. są nieważne, gdyż nie spełniają wymagań ustawodawcy. Brak aktualnych uprawnień może skutkować nałożeniem kary w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem na ten temat opublikowanym przez portal motofaktor.pl

http://motofaktor.pl/m/47,2/WARSZTAT-24-7/Bez-zaswiadczenia-nie-obsluzysz-klimatyzacji,4917.html

 

Wróć

Kontakt

Biuro - Centrala
ul. Daniszewska 4
03-230 Warszawa
tel 22 29 02 227
NIP: 524-03-01-927

Dział Sprzedaży

Napisz do nas:

 Centrala
 Dział Sprzedaży
 Dział Marketingu
 Dział Współpracy z Warsztatami
 Dział Wyposażenia Warsztatów
 Redakcja Inter-News

Magazyn Centralny
Natolin, ul. Logistyczna 15
05-825 Grodzisk Mazowiecki
tel.  22 755 97 11

Napisz do nas: magazyn.natolin@inter-team.com.pl

Facebook